کارتر خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

کارتر خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

کارتر خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

 

کارتر خودرو در واقع یک محفظه ایست که میل لنگ در آن قرار می گیرد و بزرگترین قطعه ایست که به شکل یک محفظه درون موتور قرار دارد. در بخش کفی کارتر خود به شکل مخزن است که روغن موتور داغ در آن جمع می شوند و این مجموعه در واقع از از میل لنگ و شاتون در برابر اشیای خارجی محافظت می کند.
گفتنی است عموما به کارتر ، کارتل گفته می شود. داخل کارتر اویل پمپ قرار دارد که وظیفه اش پمپ کردن روغن به سمت میل لنگ و سایر قسمت های موتور است.
کارتل از قطعاتی است که نسبتا زیاد عیب پیدا می کند به این دلیل که این قطعه پس از مدتی نشت پیدا می کند. البته این نشتی در خودروهای جدیدتر کم تر اتفاق می افتد اما حداقل برای خودروهای قدیمی تر، ایراد رایجی بوده. خودرو هایی که کاسه زیر ندارند عموما مشکل برخورد کارتل با دست انداز ها را داشته اند. به عنوان مثال کارتر پژو ۴۰۵ امکان برخورد با دست انداز ها را به دلیل نداشتن سینی دارد. پژو پارس و سمند هم به همین شکل مشکل برخورد کارتل با دست اندازها را به دفعات داشته اند.

مزایای سینی زیر موتور خودرو بجز محافظت از کارتر خودرو

سینی خودرو کاربرد زیادی می تواند داشته باشد که محافظت از کارتر خودرو یکی از آنهاست.

سینی با جلوگیری از برخورد اجسام غلطان در خیابان یا جاده با لوازم زیرین خودرو، حرارت درونی موتور را بیشتر حفظ کرده که در هوای سرد می تواند کاربرد زیادی داشته باشد. قطعاتی حساس مانند رادیاتور و منبع آب شیشه شور در صورت نبود سینی می توانند با سنگ های کف راه برخورد داشته باشند و به اصطلاح دچار سنگ خوردگی شوند که در صورت خراب شدن این قطعات و نشتی در آنها باید هزینه ها نسبتا زیادی کرد.

کارتر را حتی می توان یک موتور درونسوز پیستونی در نظر گرفت که میل لنگ درون آن قرار دارد. و مخزن کف آن به منظور خنک کردن روغن موتور داغ قرار دارد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.